Første auktion over AI-genereret kunst, der finder sted i New York

Video: Ville U betale $ 40.000 for forladt Storage Wars Auction Toys Star Wars 2024, Juli

Anonim

Christies i New York City er bestemt til at blive det første auktionshus, der tilbyder et kunstværk skabt af en computergenereret algoritme.

Der er intet åbenlyst outlandish ved portræt af Edmond Belamy. Klart, kompositionen er lidt usædvanlig - billedet er uafsluttet, og Belamys ansigtstræk er mere udtværede end detaljerede - men hans hvide krave og mørke frakke antyder en almindelig fransk gejst og derfor et typisk emne for c. Europæisk portræt fra det 17. århundrede. Det, der dog er mærkeligt, er kunstværkets tilskrivning:

Image

min max? x [logD (x))] +? z [log (1 - D (G (z)))]]

Dette afslører, at Belamys billede ikke blev skabt af menneskelig hånd, men af ​​en algoritme.

'Portræt af Edmond Belamy' (2018) © Tydeligt. Med tilladelse fra Christies

Image

Portræt af Edmond Belamy ligger i en traditionel forgyldt ramme, og skønnes at sælge for mellem $ 7.000 og $ 10.000 ved Christies kommende Prints & Multiples-salg i New York City (23.-25. Oktober 2018), hvor det vil være det første computergenererede kunstværk nogensinde præsenteret på auktion.

Det Paris-baserede kollektiv Obception, der består af Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel og Gauthier Vernier, står bag gengivelsen. Ved hjælp af et program, de kalder Generative Adversarial Network (GAN), er trioen i stand til at navigere i komplekset og, som det viser sig, en overraskende delikat grænseflade mellem kunst og kunstig intelligens (AI).

”Denne nye teknologi giver os mulighed for at eksperimentere med forestillingen om kreativitet for en maskine og parallellen med kunstnerens rolle i skabelsesprocessen, ” sagde Caselles-Dupré i en erklæring. ”Tilnærmingen opfordrer observatøren til at overveje og evaluere lighederne og sondringerne mellem mekanikerne i den menneskelige hjerne, såsom den kreative proces, og dem i en algoritme.”

De 11 computergenererede portrætter af Belamy-familien © Ob evident

Image

Den fiktive Edmond Belamy er den nyeste tilføjelse til Obvues serie med 11 portrætter med titlen La Famille de Belamy. (Navnet nikker til GAN-opfinderen Ian Goodfellow, hvis efternavn groft oversætter til Belamy på fransk.) For at skabe Belamy-familien anvendte Ob åpenbart en todelt algoritme bestående af det, de kaldte Generator og Diskriminerende. Først skabte Generatoren nye billeder baseret på 15.000 portrætter, der blev fodret med det af det åbenlyse team. Diskriminatoren valgte derefter Generatorens mest troværdige output.

Resultaterne har givet uhyggeligt menneskelige lignende portrætter i fravær af en menneskelig kunstner eller ægte menneskelig sitter. Det, der mangler, er imidlertid menneskets hensigt - lysten og følelsen, der indebærer et kunstværk med mening.

”Helt sikkert vil maskinen ikke sætte følelser i billederne, ” er Caselles-Dupré enig. "Og i forskningsmæssige vilkår, ideen om en robot, der har en verdensomspændende oplevelse, og bruge den til at lave noget nyt - det er ren science fiction for nu."

Madame de Belamy, 'mor' til Edmond Belamy © Åbenbart

Image

Algoritmens uhyggelige kapacitet til at skabe noget, der (i det mindste visuelt) ikke kan skelnes fra en menneskelig skabelse, har fået Christies til at gå i spidsen for en diskussion om AIs plads i kunsten, spørge, hvordan den vil ændre folks opfattelse og fortolkninger af kunsten, og om det skal integreres i industriens fremtid.

Ifølge Christie's, hvis portrættet sælger, vil indtægterne finansiere Obvues forskning og finansiering af mere omfattende træning til deres algoritme.